فیلتر شنی(saud filter)


فیلترهای شنی برای خالص سازی آب مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از فیلترها به وسیله ی بستری از شن و ماسه های ریز، به تصفیه آب ورودی به فیلتر می پردازند.

فیلتر شنی معمولا رسوبات، فلزات، هیدروکربن ها و برخی مواد دیگررا از آب جدا می کنند.به بیان دیگر انواع فیلتر شنی که از انواع پوشش بدنه فایبر گلاس یا FRP (اف آر پی)، گالوانیزه و فلزی طراحی و ساخته می‌شود، همانگونه که از نامش پیداست، با انجام عمل فیلتراسیون موجب از بین رفتن هرگونه ذرات و مواد معلق و موجود در آب می‌شود و نهایتاَ آبی شفاف را برای صنعت و دیگر مصارف به ارمغان می‌آورد. اما حال این سوال به وجود می‌آید که انواع فیلتر شنی یا همان صافی شنی، به طور دقیق چگونه عمل می‌کند و قیمت آن به چه پارامترهایی بستگی دارد؟! بنابراین دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا به تشریح دقیق عملکرد جالب توجه انواع فیلتر شنی بپردازیم.
فیلتر های شنی بر اساس نحوه فیلتراسیون و فشار کاری فیلتر به چندین دسته تقسیم می شوند که دسته بندی واحدی را نمی توان برای آن ها مشخص کرد.

فیلترشنی های تحت فشار (فیلترشنی های استخر)
فیلترشنی های حوضچه ای
فیلترشنی های آرام
Biosand Filter
Bottomless Sand Filter
اما در واقع تمامی این فیلتر ها بر اساس دبی در جریان از روی یک بستر ماسه ای، آب کدر و دارای لجن را به آب تصفیه شده تبدیل می کنند.

فیلتر شنی فلزی یا گالوانیزه: در ساخت این مدل از انواع صافی شنی، از متریالهای فلزی مختلفی چون: گالوانیزه، استیل 304 و یا حتی استیل 316 استفاده شده است که کاربردهای فراوانی نیز دارد.