مخزن(liquid tank)

مخزن:

به طور کلی مخزن ظرفی برای نگهداری و ذخیره کردن سیالات است که بر اساس شکل(کروی، استوانه ای…) وکاربرد(ذخیره، تحت فشار، تک جداره یا چند جداره) طراحی و ساخته می شود و دارای اجزای مختلفی است. اما به طور کلی اجزای تشکیل دهنده یک مخزن را می توان به صورت زیر مشخص کرد:
پوسته Shell: بدنه اصلی مخزن که بسته به شکل مخزن(کروی، استوانه ای و..) در حجم ها و جنس های مختلف ساخته می شود پوسته نام دارد. عمدتا مخازن به صورت استیل، کربن استیل، پلی اتیلن، گالوانیزه و..ساخته می شوند. جنس پوسته مخزن باید طوری باشد که با نوع سیالی که داخلش قرار می گیرد مطابقت داشته باشد و تحمل فشار بیرونی و درونی را داشته باشد.
عدسی یا کلاهک Head: عدسی قسمتی از مخزن است که در دو طرف پوسته قرار می گیرد و می تواند بر اساس نوع مخزن، شکل های متفاوتی داشته باشد.کروی، بیضی، تخت و مخروطی..

دریچه بازدیدManhole :در مخازن نسبتا بزرگ دریچه ای با قطر مناسب برای ورود انسان به درون مخزن جهت تعمیرات و بازرسی تعبیه می شود و دارای درپوش است که در مواقع عادی، درپوش روی دریچه بازدید را می پوشاند و در مواقع بازرسی و تعمیرات، سرپوش بوسیله بازوی لنگری شکل که به آن متصل است( Davit Arm)، برداشته می شود.

لوله ورودی و خروجی Inlet & Outlet: این لوله ها جهت ورود و خروج سیال به مخزن تعبیه می شود.

خروجی هوا Vent: خروجی هوا لوله ایست که جهت خروج بخار و گازهای اضافی در بالای مخزن نصب می شود و برای کنترل فشار داخلی مخزن استفاده می شود.

لوله تخلیه Drain :در انتهای عدسی پایین یک لوله جهت تخلیه سیال یا مواد زائد وجود دارد که لوله تخلیه نامیده می شود.

قلاب Lifting Lug: معمولا دو عدد قلاب روی عدسی بالا، جهت حمل و نقل مخزن ساخته می شود.

نردبان Ladder: برای دسترسی به بالای مخزن معمولا نردبانی در کنار آن جوش داده می شود که برای دسترسی به اجزای بالای مخزن مانند دریچه بازدید، کاربرد دارد.

پایه Leg :از پایه برای نگهداری مخزن روی زمین استفاده می شود.

مخلوط کننده Mixer :بسته به کاربرد مخزن و مورد استفاده آن، از همزن در آن ها استفاده می شود. همزن توسط یک میله که شفت نامیده می شود به بالای عدسی متصل می شود و می تواند یک یا چند پروانه داشته باشد.

تجهیزات دیگر: علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، هر مخزن بسته به کاربردش می تواند شامل اجزای دیگری نظیر رینگ بخار، ترمومتر، عایق پشم سنگ، شانه تخم مرغی، فشار سنج و… باشد.

 


مخزن